Ahkâf Suresi ve Geçmişte Yüksek Teknoloji

Ahkâf Suresi 26. ayetinde mealen buyuruluyor ki ” Andolsun ki onlara size vermediğimizi vermiştik. Onlara, size vermediğimiz imkânları sağlamıştık. Kendilerine kulaklar, gözler ve gönüller vermiştik. Onlara gelen azabı ne kulakları, ne gözleri, ne de gönülleri men edebildi. Kulakları, gözleri ve gönülleri gelen beladan kurtulmak için bir fayda sağlayamadı. Zira bile bile Allah’ın âyetlerini inatla inkâr ediyorlardı. Alay edip durdukları şey, kendilerini kuşatıverdi. “

Ayette mealen buyuruluyor ki “Size vermediğimizi vermiştik. Kendilerine kulaklar, gözler ve gönüller vermiştik. ” Burada geçen göz, kulak ve gönül teknoloji ürünlerinden haber veriyor. Bize verilmeyen teknolojiden haber veriliyor. Göz ve kulak bize de verildi. Gönüllerden maksat sağlıklı bir hayat olabilir.

Kuranı kerim bir zamana değil bütün zamanlara hitap edebilir. 500 yıl sonra bu ayeti okuyan da bu ayetten geçmişteki bir kavme çok yüksek bir teknolojinin verildiğini anlayacaklardır. Belki o teknolojiye kendileri sahip olmayacaktır.

Hazreti Hud hazreti İbrahim’den çok önce yaşamıştır. Hazreti İbrahim muhtemelen en az 5500 en fazla 9000 yıl önce yaşamıştır. Bu konuda elimizde iki senet vardır. İnsanlığın yaşı en az 400 bin yıldır. Bu konuda da elimizde sağlam senetler vardır. İnsanlığın yaşı bir milyon yıl da olabilir. Yani hazreti Hud’un 100 bin yıl veya çok daha önce yaşamış olması pekâlâ mümkündür. Zannediyorum yaşadığı zaman hazreti Nuh zamanına daha yakındır. Kafalarımızdaki o ezberleri atalım.

Ayeti kerimede buyuruluyor ki “ne kadar kavim yarattığımı ben bilirim.” İnsanlığın yaşını 10 bin yıla indiriyoruz. 10 bin yıl batı inancında dini itikatlarından biridir. İslam dini insanlığın yaşını açıkca bildirmemiştir. Fakat bulmak için kaynaklar mevcut ise de bu kaynaklar günümüzün ilmi ile kesin bir tarih veremiyor. Yaklaşık bir tarih veriyor. Teknoloji gelişince ve elimize daha çok kaynaklar geçince insanlığın yaşı kesin olarak bulunacaktır.

Mars’taki kalıntılar insanlığın yaşı hakkında çok kıymetli bilgiler taşıyor olabilir. Şimdilik siz bunu da reddedebilirsiniz. Yarınlarda gerçek olduğunu anlayacaksınız.

Tufan’da olduğu gibi Hazreti Nuh zamanında da çok yüksek teknoloji vardı. Belki biz bugün o teknolojiye sahip değiliz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.