Bilimde herkesin anladığı bir dil yoktur

Azizim, başını kaldır ve semaya bak. Gökyüzünde sayısız yıldız arasında hafiften parlayan Mars da var. O Mars çok gizemli sırların yuvasıdır. O Mars bu Dünyada hiç bir yerde bulunamayacak insanoğlunun hatıralarını, tarihini saklıyor. O Mars sana göz kırpıyor. “Bana gel, sana vereceğim çok şey var. Onlarla tarihin yeniden yazılacak” diyor. Mars’taki gizemler peri masallarında dahi bulunamaz. Hayal dahi edilemez gerçekler o Mars’ın kumlarında seni bekliyor. Ne muhteşem bir hazinedir. Gitmek nerede, dönmek ne zaman.

Azizim, on binlerce, yüz binlerce yıl önce bu Dünyadan giden insanlar Mars’ta bir medeniyet kurdu. Orada uzun zaman belki yüzlerce, binlerce yıl yaşadılar. Sonra bir gün Mars bir sebeple yerle bir oldu. Sebebini şimdilik bilmiyoruz. Acaba asteroid ve meteorlar mı yerle bir etti. Yoksa gelişen teknoloji ile Mars’ı insanoğlu kendisi mi yok etti. Bir gün anlaşılacaktır.

Acaba o kumlerin içinde hangi teknolojiler saklı. Temiz nükleer enerji ile çalışan tek ve çok kişilik uçan araçlar. Kök hücreden yedek kalp, ciğer üreten cihazlar. Elektronların çekirdek etrafında dönüşünü enerjiye çeviren temiz sınırsız nükleer enerji motorlar. Marslıların kullandığı haberleşme vasıtaları yanında şimdiki “cep tellerin” muhteşem antika sayılacağı iletişim vasıtaları ve daha hayal edilemez ne teknolojiler o kumların altında duruyor.

Biliyor musun azizim, bugün yeryüzünde yaşayan milyonlarca insanın atası da o Mars’a gitmişti. İstanbul-Ankara gibi yolculuk yapmıştı. Acaba azizim senin yüzlerce göbekten deden de Mars’a gitmiş miydi.

Hiç düşündün mü bir dedenin Ay’a ayak bastığını, başka bir dedenin yörüngede uçtuğunu, Mars’ta yaşadığını, Jüpiter’in yörüngesinde tur attığını.

Bak azizim, bize “herkesin anlayacağı dilden konuş” diyorlar.

Yoksa deli derler, kafayı yemiş derler.

Maazallah işinden olursun. Sırası mı şimdi.

Virüse çare bul.

Bu virüs mazlumlara değil de iki ayaklı virüslere saldırsa ne güzel olur.

Azizim, bir bilim insanı herkesin anlayacağı dilden konuşmaya ASLA MECBUR DEĞİLDİR.

ÖYLE BİR DİL YOKTUR.

Bilimde herkesin anladığı bir dil yoktur. OLAMAZ.

Azizim, bin dalı olan kimyanın bir dalında Dünyanın en meşhur bilim insanı olduğunu düşün. Kimyanın dışındaki bir bilim dalında yapılan bir sempozyuma gittin. Orada yüksek ilimler ihtiva eden farklı bilim dalındaki derin sunumlardan bir şey anlayamazsın. Sen sahanda sensin. Sahanda Dünyanın en başarılı bilim insanı olsan da dışarıda bir hiçsin.

Azizim, hiç kimse seni anlamaya mecbur değildir.

Azizim, hiç kimseye de zorla bir şey vermeye de mecbur değilsin.

Azizim, bir bilim insanı meçhul bir şeyi aydınlattığı gibi o konuda herkesi aydınlatamaz. Onlarca yıl zaman geçmesi gerekebilir. Işık beyaz duvarı beyaz, siyah duvarı siyah gösterir. Suç ışıkta değil, duvarın yapısında.

Azizim, bir bilim insanı bir olayın sebebini, özünü anladığı gibi kendisi anlaşılamayabilir. Olayları anlamayanlar olayların sırlarını anlayanları her zaman anlamaz. Sus ve yoluna devam et. Tepki zaman kaybetmene, bilimden uzaklaşmana sebep olur.

Keşfedilmemiş her şey bilim insanı için bir güldür. Onu kokladıkça hayattan zevk alır.

Koklanacak sonsuz gülün var azizim.

İmkânın olmasa da kalemin var.

Kalem yol çizer. Gelecek nesiller o yolda yürür, bilimde kalkınır.

Geçmişi keşfedenler geleceği daha iyi anlar. Geleceğe yol çizer. Ufukları aydınlatır.

Batıda “fikirler ucuzdur” derler. Sen ücreti Rabbinden iste.

Azizim, her ilmi olanda tevazu olmayabilir. İlim kibir ehlinde de olur.

Azizim, her şeyin yoktan yaratıldığını, bir sebep ile hayatta kaldığını bilen bir bilim insanını sahip olduğu ilim daha çok tevazu sahibi yapar.

Çünkü o bilim insanı kendisinin bir hiç olduğunu bilir.

Kibre kapılırsa trilyonlarca hücrelerinden yalnız ve yalnız birinde çıkabilecek bir değişim onu toprak edebilir.

Azizim, bilimde herkesin anlayacağı OLMAYAN bir dilden konuşmak MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Her şeyi her yerde konuşursan anlamayanlar, kabul etmeyenler çok olur.

O zaman fitne çıkar. Hakarete uğrarsın.

Çaresi var mı. ELBETTE.

Fikri yurt dışına ihraç et.

Sonra birileri ithal eder.

O zaman kıymeti bilinir.

Herkesi de memnun edemezsin.

Kimseyi kırmamak daha güzeldir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.