Hıncal Uluç Beyin TRT Programı Hakkındaki Yazısı

Hıncal Uluç Beyin TRT1’de TUFAN’ın Konuşulduğu 
Gündem Ötesi Programı Hakkındaki  Yazısı. 

Dünkü “Yeni fikirleri konuşmak ve tartışmak” başlıklı yazımı okuduğunuzu farz ederek şimdi konuya giriyorum..
Gazetelerde, hem de birbiri ardına en okunan, en önemli köşe yazarlarının kalemlerinden dalga geçen, alay eden yazıları okuyarak haberdar olduğum konuya..
Bir Deniz Bilimleri uzmanı bir profesör “Tufan” adlı bir kitap yazmış.
İlginç fikirler ileri sürmüş.
Din kitaplarında yazan bilgilere göre, yüzlerce metre yükseklikteki dağlar gibi dalgalara dayanacak ve içinde binlerce canlı türünü, dişili erkekli taşıyacak güçte ve büyüklükteki geminin tahta değil, çok gelişmiş bir teknoloji ürünü olması gerektiğini yazmış. Bu geminin aylarca sularda kalmasını sağlayacak yakıtı depo etmesinin nükleer enerji dışında mümkün olmadığını anlatmış. Oğlunu, gemisine ancak telsiz telefon, yani cep telefonu ile çağırabileceğini, gemiden, ufukta görünmeyen karaya, güvercin değil, ancak insansız hava aracı uçurabileceğini, o uçan nesne geriye bir zeytin dalı ile döndüğüne göre, geminin Ağrı, ya da Cudi dağlarında değil, Ege’de bir yükseltide karaya oturduğunu söylemiş.

TRT’de Pelin Çiftçi de konuyu ilginç bulmuş. Hem Tufan’ı yazan Yavuz Örnek’i, hem de çok iyi tanıdığı, birlikte kitap yazdığı (Programda o kitabı da gösterdi.) İlahiyatçı Prof. Ömer Faruk Harman’ı çağırmış ve “Tufan” konusunu konuşmuşlar.
Prof. Örnek’in çok aykırı fikirleri haber olunca, bizim kalemşörler mal bulmuş magribi olup, kaleme sarılmışlar ve başlamışlar Tufan yazarıyla alay etmeye..
Dedim ya onlardan okudum. Hemen internette programı bulup izledim. Benim tepkim, sunucu Pelin Çiftçi‘ye oldu asıl. Konuklarından fazla kendisi konuşmaya, ekranda kalmaya hevesli.. TRTekranlarına değil, güzellik yarışmasına katılır gibi aşırı makyajını “Herkes en çok beni görecek” diye yaptırmış sanki.. Ve de açıkça taraf tutuyor.. Ortak kitap yazdığı Hocanın tarafını.. Oysa asıl merak edilen şey, çocukların bile bildiği Nuh Tufanı efsanesi değil, Prof.
Örnek’in aykırı fikirleri.. Durmadan lafını kesiyor, bırakmıyor ki anlatsın. Bırakmıyor ki,dinleyelim.. Hoca “Hepsi belgeli” diyor..
Yahu birinin belgesini sor. “Göster” de.
“Kanıtla” de. Hayır.. Laf olsun torba dolsun, maksat.. Sonra da içerden emir mi geldi ne olduysa, “reklam” deyip dönüşte programı pat diye bitirdi.
Şimdi, Örnek Hoca ile dalga geçen yazarların bir teki bu programı izledi mi?. Bir bilim adamı, konusu da Deniz Bilimleri olan bir bilim adamı, Tufan’la ilgili adeta yeni bir “Tanrıların Arabaları” kitabı yazmışsa, onu okuyan tek kişi var mı içlerinde..
O zaman nasıl dalga geçiyor, alay ediyor ve aşağılıyorlar adamı?.
Daniken’le alay etti mi bunlar?.
Peki Örnek Hocanın günahı ne?. Türk olması mı?.
Dün yazdım. Hoca ile dalga geçenler, Newton Fiziğini bitiren Kuantum Mekaniği’nden haberdar mı?.
O kuantum fiziği ile, olmayacak şey yok..
O zaman ne kadar aykırı da olsa, hele bir kulak verin adama, dalga geçmeden. Hele bir okumaya teşebbüs edin Tufan kitabını.. Sonra söyleyin fikrinizi..
Benim kızdığım, öfkelendiğim, zerre bilmeden peşin hükümle saldırmak. En kolay yoldan, tiraj, reyting ve taraftar elde etmek..
“İnsanlar konuşa konuşa” dostlar!. En aykırı fikirleri bile konuşmamız, tartışmamız lazım.
Dün yazdım.
“Bir kedi ayni anda hem canlı, hem ölü olabilir mi?.
Bu sorunun cevabını merak eden, üç satır kuantum fiziği okuyan var mı, alay edenler, içinizde.. Var mı?.
Okuyun bakalım, olur muymuş, olmaz mıymış?.
Okuyun bakalım.. Bu dünyadaki bir taneciğin ikizi, 13 milyar ışık yılı ötede, evrenin görülebilen son sınırında olabilir mi?. Bu iki tanecik birbirleriyle haberleşerek ayni hareketleri yapıyor olabilirler mi?.
Aklınız duruyor değil mi?.
Bilimde “Yok” diye bir şey kalmadı, biliyor musunuz?.
O zaman her şeyi, ama her şeyi tartışmak, konuşmak gerek..
Alay etmeden önce dinlemeyi öğrenmeliyiz..

6 yorum

 1. Sayın hocam ,Kıymetli programcı Koray Şerbetçi ile yaptığınız programı internetten dikkatle izledim..haddini aşan,kötü konuşan ,cahilce sizinle alay edenleri umursamadan çalışmalarınızın devamını Cenab-ı Mevladan dilerim…saygılarımla

  • Çok teşekkür ederim. Kitapta yazım hataları bulunmaktadır.
   Şiirleri de kitaba yazmaktan sonradan pişman olduk. Okuduktan sonra yorumlarınızı beklerim.
   164-261 sayfalar arasında tufanın nasıl olabileceğine dair bir bilim kurgu var.
   Özellikle tavsiye ederim. bunu filme dönüştürmek için çalışanlar var.

 2. Merhaba Yavuz Bey.
  Programı izleyememişti ama yaratılan sansasyon haberlerden , tartışmalardan günün konusu olduğundan haberim oldu.
  Bugün adıma gönderdiğiniz yazıyla bilgilendim. Size teşekkür ederim.
  O sıralar sınavlara hazırlandığından Tv. izleyemiyorum.
  Yapıtınızı edinip okumaya çalışacağım.
  Nuh tufanını , en geniş olarak “ KUTSAL KİTAP “ adlı yapıttan okumuştum. Ayrıca dört ayrı Kur’an tefsirinden . Bunlardan biri de iniş sırasına göre mealdi.
  İslam dinine ait Kur’an , diğer dini kitapların bir özeti ve toplamı olarak Tufan’dan da söz eder. Bana efsane olarak bunların yaşanmadığı ancak anlatıla gelerek bir mit oluştuğunu sanıyorum . Bu şahsi düşüncem.
  Sormak istediğim: cansız varlıklar bir etki olmadan hareket edemezler. Tanrı kavramı tartışılır hep. Canlı mıdır değil midir. Bana göre Zihni’mizde yaşattığımız bir kavramdır. Bizim gücümüzün üstünde bir varlık olarak kabul ederiz. Tanrı canlı değilse Evren’i nasıl etkiler? Saygılarımla

  • İnsan bedeni muhteşem çalışan biyolojik bir makinadır. beden kendini bilmez. Maddenin kendinden haberi olmaz. Nasıl ki her çeşit aracı kullanan bir kullanıcı varsa bu bedeni de kullanan bir güç vardır. O ruhtur. Hayvanlarda da ruh vardır. Ruhun varlığının en büyük şahitlerinden biri de rüyalardır. Bilimin asla tesbit edemeyeceği şeyleri rüyalar haber veriyor. bütün olayların arkasında bir etki vardır. Big Bangın arkasında ne vardır. Elbette bir yaratıcı. Kainat kendiliğinden oluşmuştur diyen ya çok cahil, ya yalancıdır. Hayalinde rastgele bir kişi oluştur. O sizi anlar mı. İmkansız. Anlayamaz. İşte biz de Allahın nasıl olduğunu anlayamayız. Ancak var olduğunu ve hak dinin islam olduğunu en büyük atom alimlerinden Otto Hahn ve Heisenberg söyledi. İkisi de gizlice müslüman oldu. Tufan bir mit değil gerçektir. Saygılarımla.

1 geri izleme / bildirim

 1. ÇOK ÖNEMLİ Gündem Ötesi Programı Hakkında – Dr. Yavuz Örnek

Yorumlar kapatıldı.