Projeler içeriğine geri dön

MAYAR Yosun Araştırma Merkezi

Bu dosyada bir Bakanlığına bağlı MARMARA YOSUN ARAŞTIRMA MERKEZİ’nin (MAYAR) kurulmasının önemi ve gereği anlatılmaktadır.

Enerjiden gıdaya, tarımdan medikale kadar pek çok alanda kullanılan yosunlar önümüzdeki yıllarda bilimin, sanayinin ve ülkelerin büyük ilgi odağı olacaktır.

Batıda yosunlar için kullanılan bir ifade “çok büyük, muazzam, dev gibi bir potansiyele sahip”.

Geleceğin gıdasında, enerjisinde, ilacında, tarımında ve sanayisinde çok önemli bir yer tutacak. Yanmalı motorlar sürdükçe enerjide petrolun yerini alacak yegane madde yosunlardır. Dünya nükleer enerjiye geçinceye kadar petrol ile nükler enerji arasında kullanılacak tek enerji kaynağı mikro yosunlardır (mikroalgler, fitoplanktonlar).

ABD hükumeti, Bill Gates, Exxon-Mobil, Japonlar, Hollandalılar ve diğerleri önemli araştırmalar yapmaktadırlar. Daha şimdiden uçak yakıtı, gıda, sağlık ve pek çok sektörde kullanılmaktadır. Selüloz eldesi için ayrı bir kaynaktır. MAYAR bünyesinde multidisiplin çalışmalarla değişik sektörler için yeni ürünler, hammaddeler ve uygulanabilir projeler geliştirilir. Yosun üzerine yapılacak çalışmalar muhakkak desteklenmeli.

MAYAR Tübitak statüsünde, Tübitak’tan bağımsız, daha küçük boyutta bir araştırma kurumu olmalıdır. Gerekli görüldüğü halde Ankara’da bir sunum yapabiliriz.

Dosyanın tamamı elimizdedir.