Salgın ve Ötesi

Sevgili okurlar,

İnsanoğlu çevreden az veya çok etkilenmektedir. Bu etkinin boyutunu her bir fert için ayrı ayrı ölçmek pek mümkün değildir. Bununla birlikte toplumların herhangibir olaya gösterdiği olumsuz veya olumlu tepkiyi bu iletişim çağında ölçmek kolaydır. Siyasi veya herhangi bir konu kamuoyunda gündeme getirilir. Tepkilere bakılır. Sonuçlar iktidarların sağlıklı karar vermesine sebep olabilir.

Eskiden sosyalistlerin sık sık dile getirdikleri “halka rağmen halk için” sözü vardı. Halka rağmen bir istek ancak silah zoru ile olur. Nitekim şapka taktırmayı asarak, öldürerek başarmışlardır. Sol bu ülkede başarılı olsaydı her eve bir heykel koyardı ve heykelin maliyetinin bir kaç katını da ev sahiplerinden alabilirdi. Elbetteki o iktidarlar “halka rağmen halk için” tezinin ancak baskı ile geçerli olabileceğini biliyorlardı. Nitekim 70 yıldır tek başına iktidara gelemedi.

Günümüzün iktidarı elbette “halka rağmen halk için” aşırıya kaçan bir zorlama ile halktan bir şey istemez. Bunu yaptığı taktirde kaybedeceğini bilir. Sandıkta kimsenin ensesinde namlu yoktur. Vatandaş hür iradesi ile oyunu verir.

Bütün dünyada iktidarlar global bir baskının altında olabilir. Buna ülkemiz de dahildir. Avrupa sanayi ürünleri pazarımız. Ortadoğu ve Rusya enerji kaynağımız.

Yabancı üreticilere de tüketicilere de ihtiyacımız var. Yoksa ekonomi çöker. Dünyadaki hemen bütün ülkelerin ihracat ve ithalatı ekonomileri için çok önemlidir. Bütün ülkelerde ithalat ve ihracat dursa Türkiye ne hale gelirsiz düşünün. Ancak bazı ülkeler fazla etkilenmezler.

Global güçler ülkelerin ithalat ve ihracatına tesir edebilmektedirler. Başka ülkelere yapılan ihracatı kestirirler veya ithalatı durdurabilirler.

Devam edecek

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.