TUFAN içeriğine geri dön

Tufan Programına Gelecekteki Bakış

KESİN OLARAK İNANIYORUM.

Gelecekte yapılacak keşiflerin ışığında bilim dünyasının Tufan’ı konuştuğumuz TRT1’de Gündem Ötesi programı hakkında görüşünü, takdirini şimdiden yazıyorum.

En çok elli yıl veya bir kaç yıl sonra Pelin Hanım bizi programına davet ettiği için takdir edilecek fakat keşke tarafsız kalsaydı denilecektir. Diğer hoca için ne derler bilmem. Bundan zerre kadar şüphem yoktur. Bilim insanı gördüğünü, bulduğunu, keşfettiğini söylerken şüpheye yer vermez.

Halley Kâinatın genişlediğini keşfetti. Hâlbuki Einstein daha önce Kâinat sabittir demişti. Halley kararlı bir şekilde keşfinin yanında durdu. Einstein’ın ne dediğine bakmadı. Çünkü Halley Kâinatın genişlediğini, deneysel olarak ispat etmişti.  Aslında Einstein de önce Kâinatın genişlediğini formüllerle bulmuştu. Fakat hem çalışmalarının sonucuna güvenmemiş olsa gerek hem de Galileo gibi mahalle baskısından korktuğu için Kâinat sabittir dedi. Çünkü o zaman Kâinat sabittir inancı vardı. Herhalde dini bir inançtı. Sonra fikir değiştirdi ve Halley’e katıldı. Einstein elbette çok pişman olmuştur. Bir bilim insanı çalışmaları ile bir şeyin var olduğuna inanırsa aksi bilimsel olarak ispat edilinceye kadar kimse onu yolundan döndüremez.

Benim bir elime Güneşi, bir elime Ay’ı verseniz geçmişte bir değil, birçok dönemde yüksek teknolojilerin yaşandığını, insanlığın ömrünün en az dört yüz bin yıl olduğunu söylemekten vaz geçmem. Çünkü aksi muhkem kaynaklara temelden aykırıdır.