VİRÜS içeriğine geri dön

Filtre ve Sağlığımız

ÖNEMLİ.

Maskelerden çok küçük kumaş tanecikleri ciğerlere gider ve ciğerlerde, boğazda tahriş yapar. Bunun için maskenin altında KOKUSUZ peçete kullanınız.

ABD’li bir bilim insanı N95 maskelerinin kanda oksijen seviyesini düşürdüğünü tespit etmiş. Nörolog olduğu için sebebini araştırmamış olabilir.

Bazı örgü, dokuma, tekstil, selüloz filtreler havadaki azotu kolay geçirirken oksijene kısmen engel olurlar. Çünkü oksijenin bazı maddelerle kimyasal bağ yapması, bağlanması kolaydır. Kimyasal yapısı buna elverişlidir. Azot böyle değildir. Odanızın içi tamamen saf oksijen olsa ciğerleriniz siyah kömür olur, hayat son bulur. ABD uzaya göndereceği aracın içindeki üç astronotun kabinini saf oksijenle doldurdu ki nefes kolay alsınlar. Araç çalışır çalışmaz üç astronot hayatını kaybetti.

Kimyada oksijen azottan çok aktiftir. Pek çok nesne ile yeni bileşik yapar. Azot bağlanması için yüksek enerji vermek lazımdır. Şimşek çaktığında, o yüksek sıcaklıkta havadaki azot oksijene bağlanarak bileşik oluşturup yağmurla toprağa iner, her yıl yerde milyarlarca ton proteinin oluşmasına sebep olur. Olmasaydı Dünya belki şimdiki gibi yeşillik olmazdı. Belki hayat olmazdı.

YANİ azot da oksijen gibi aktif olsaydı yıldırım olmadan da havada teneffüs edeceğimiz oksijen hiç kalmazı. Hayatımızı azotun tembelliğine borçluyuz).

Nefes verildiğinde filtreye bağlanan oksijen kopup ayrılıp havaya gider. Dolayısıyla ciğerlere daha az oksijen gider. Filtre kandaki oksijeni düşürebilir. Tabi ki filtreden filtreye fark vardır. Oksijen cihazları bu mantıkla çalışır.

Fakat bu durum devamlı maske takan sağlık personelinde ve sokaktaki güvenlik görevlilerinde problem olur. Onların sırtlarında oksijen zenginleştiren cihazlarının olması çok faydalı olur. Baygınlık geçirirler. Baş dönmesi çok olur. Yeni veya içi temizlenmiş aktif karbon filtrelerinde bu durum yaşanmaz.

Daha kısa süre maske takan vatandaşlar bu durumla karşılaşmaz. Biz filtrenin altına peçete kullanarak ciğerlerimizi, boğazımızı tahriş etmeyelim.

Dışarıda fazla kalmayalım.