Şub 05

Yardımcı Doçentlere Doçentlik ve Profesörlük verilmelidir

Hakikaten çok büyük bir yanlış uygulama olan yardımcı doçentlerin doçent olma kriterleri konusu Sayın Cumhurbaşkanımız  haklı olarak gündeme getirdi.  Şöyle ki bir yardımcı doçentin doçent olması için hem dil hem de bilim sınavı yapılmaktadır. Bir bilim insanının başka bir bilim insanını sınava tabi tutması son derece gayri ahlaki, onur kırıcı ve küçük düşürücüdür. Yabancı dil sınavına gelince. Dil öğrenmek bir kabiliyettir. Sosyal medyada çok başarılı olanlar fen sahasında kaybetmektedirler. Dil sınavı bu ülkede bilimin gelişmesine destek değil 30 yıldan fazla bir zamandır köstek olmuştur. 

Son on yılda bir kaç kez YÖK’na bu konuda fikirlerimizi yazdık. Bu iki sınavın kaldırılmasının şart olduğunu bildirdik. Gelişmiş batı ülkelerinde bu ikisinden birini uygulayan üniversiteyi herhalde onur kırmaktan mahkemeye verirler. Başlangıçta dili yetersiz olana akademisyenlik kapısını kapatmak onur kırmaz. 

Bu ülkede yüzlerce belki binlerce yardımcı doçent 20-30 yıldan beri aynı kadrodadır. YÖK’un dil sınavını geçemediği için doçent olamayan 40-50 yaşına gelmiş herkese doçentlik, 50-60 yaşına gelmiş herkese profesörlük vermesi yerinde bir karar olur.

Çünkü mevcut sistem çok büyük bir hatadır. Hatadan dönülüyorsa kayıplar da kısmen de olsa verilmelidir. 

Yabancı dil sınavı olmasaydı bu ülkede yardımcı doçentlerin sayısı elbette çok düşecekti. 

Dil sınavı olmasaydı ve bir yardımcı doçent 15 yıl önce doçentlik için gerekli yayınları yapmış olsaydı şimdi 10 yıllık profesördü.

Bazıları 20 yıllık profesördü.

Şimdi sadece yardımcı doçent. Suç kimde, sistemde. 

Yardımcı doçentlere doçentlik ve profesörlük verilerek onlardan bir nevi özür dilemelidir, onore edilmelidir. Yetiştirdiği öğrenciler profesör oldu.

YALNIZ DOÇENTLİK VERİLMESİ DOĞRU DEĞİLDİR. UNUTMAYINIZ DİL SINAVI OLMASAYDI BU AKADEMİSYEN 10-20, BELKİ DAHA FAZLA YILDAN BERİ PROFESÖRDÜ.

1980’lerde doktorası olmayan öğretim görevlilerine Avrupa Birliğine uyum maksadı ile profesörlük verildi. Sonra da doktora yaptırıldı. 

Şimdiki durum da aynıdır. Bir kereye mahsustur.

Bir daha böyle bir durum olmayacaktır. 

Dilden geçemeyen daha genç yaştaki yardımcı doçentlere  yayınlarına göre doçentlik verilmesi uygundur.

Yardımcı öğretim üyeliğine alınan akademisyen yapacağı bilimsel çalışmalarla 5 yılda doçent olamazsa üniversite ile ilişkisi kesilmelidir. 

Ancak çalışma şartları mutlaka verilmelidir. 

NOT: Biz bu yazıyı ülkemiz üniversitelerinde yıllardan beri dil sınavini geçemeyip yardımcı doçent olarak görev yapanlar için yazdık. Biz 2010 yılında ABD’den dönüp bu göreve başladık. 

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.