Atomdan Kâinata içeriğine geri dön

Ekvatorda Kutup Işınları Görüldüğünde Güneş Patlayacaktır

TRT1’deki programda TV24’deki gibi kitabın içeriğini anlatma imkânı tanınmayınca biraz üzüntüden biraz da sunucunun taraflı tavrına sert bir tepki olarak “Bir iletişim vasıtası” yerine kullandığımız “CEP TEL” den sonra “İKİNCİ BİR İLK”e imza atıyoruz.  Bu iddiamız bilimsel olarak doğrudur. Ama maalesef kimse göremeyecek. Melekler görecekler ve diyecekler ki    “Bunu Ademoğlu söylemişti zaten” (!).

Güneşten kaçabilen atomaltı parçacıklar atmosferde Kuzey ve Güney yarım kürede kutup ışınlarının oluşmasına sebep olurlar. Kutuplarda dünyanın manyetik gücü daha zayıf olduğu için Güneşten gelen atomaltı parçacıklar atmosfere kadar yaklaşırlar ve atmosferdeki gazlara çarparak gökyüzünde muhteşem ışınların oluşmasına sebep olurlar.

Dünyanın diğer bölgelerinde yerkürenin manyetik alanı daha güçlü olduğu için bu parçacıklar atmosfere girmeden tutulur. Elbette tamamen tutulamazlar. Ama gözle görülecek kadar ışın oluşturmaya yetecek kadar atomaltı parçacık kutupların dışındaki atmosfere giremez.

Dünya geçmişte çok daha fazla sıcak olduğu için manyetik alanı da fazlaydı. Bu yüzden milyonlarca yıl önce kutuplarda bugünkü kadar ışın oluşamıyordu. Dünya soğudukça kutuplardaki ışınlar da artacaktır.

Güneşin manyetik alanı çok güçlü olduğu için en dış katmandan kaçabilen atomaltı parçacıklar sınırlıdır. Güneşteki patlamalara bağlı olarak bu parçacıkların miktarında bazen artma gözlenmektedir.

Güneş bitmeye yakın devleşecektir.

Bu Güneşin patlamadan önceki son halidir.

İşte bu durumda Güneşin en dış tabakasından çok daha fazla atomaltı parçacık ayrılarak uzaya yayılacaktır.

Bu ışınlar o kadar çok olacak ki yeryüzünde canlı bırakmayacaktır.

Dünyanın manyetik alanı bu ışınları tamamen durduramayacaktır. Atmosfere çarpacaklardır.

Bunun sonucu olarak geceleri Dünyanın her tarafında kutup ışınlarından çok daha güçlü benzerleri gözlenecektir.

Tabi ki insanoğlu o gün yeryüzünde kanaatimce olmayacaktır.

Benzer ışınlar Jüpiter’in bütün yüzeyinde de oluşacaktır.