Bilimsel Gerçekler içeriğine geri dön

Güneş Tutulmaları ve Depremler

Halkımızın dilinde “güneş ve ay tutulmalarından sonra deprem olur”  atasözü vardır. Geçmiştekiler bu bilgiye iki şekilde ulaşmışlardır. Ya geçmişte yaşanmış yüksek bir teknolojinin tespitidir ya da tecrübe ile sabittir. İnsanoğlu pek çok ay ve güneş tutulmalarının arkasından yaşadıkları depreme binaen bu sözü söylemişlerdir. Bu atasözü bilimsel olarak doğrudur. Gök cisimleri aynı hizaya geldikleri için çekim güçleri artacak ve yerdeki zaten kırılma aşamasında olan fay hatlarını, magmayı hareketlendireceklerdir.  Yani depremi tetikleyeceklerdir.

1999 depreminden sadece bir hafta önce güneş tutulması olmuş akabinde Türkiye’de, İran’da ve Tayvan’da büyük ölçekli depremler meydana gelmiştir. 2004 de Endonezya’da, 2010 da Şili’de, 2011 de Japonya’da ve daha pek çok yıkıcı deprem tutulmalardan sonra meydana gelmiştir.1999 depreminden sadece bir hafta önce güneş tutulması olmuş akabinde Türkiye’de, İran’da ve Tayvan’da büyük ölçekli depremler meydana gelmiştir. 2004 de Endonezya’da, 2010 da Şili’de, 2011 de Japonya’da ve daha pek çok yıkıcı deprem tutulmalardan sonra meydana gelmiştir. Yakın zamanda Amerika kıtasında tam güneş tutulması oldu. Kısa bir süre sonra Meksika’da 8.2, 7.1 ve 6 şiddetinde üç büyük deprem oluştu.

Bu akşamki ay yaklaşmasının çok daha büyük bir önemi vardır.  68 yıl sonra Ay Dünya’ya ortalama uzaklığından 28.000 km daha yakın geçecektir.  Dünya’ya ortalama uzaklığı 384.000 km olan Ay, bu akşam Dünya’ya yaklaşık 356 bin 535 kilometre mesafeden geçecektir.  Bu yaklaşma iki dünyanın yan yana durmasından daha uzun bir mesafeye tekabül etmektedir. Yakınlaşmanın fazla olması çekimi daha çok arttıracak ve depremleri tetikleyecektir. Bu yüzyılın en yakın dolunayı olacağını NASA açıklamıştır. Bu bilgi tehlikenin boyutu hakkında önemli bir bilgi vermektedir. Yakınlaşmayı takip eden gün ve haftalarda şiddetli depremlerin meydana gelmesi muhtemeldir. Japon bilim insanlarının da bu konuda tespitleri bulunmaktadır. Güneş ve ay tutulmaları ileri bir zamanda oluşması muhtemel depremleri tetiklerler ve daha erken bir zamana çekerler. Bu yüzden pek çok yıkıcı deprem tutulmaların hemen akabinde vuku bulmuştur.

Tutulmalardan sonra depremlerin olması bilime aykırı değil, bizzat bilimseldir. Öyle bir olay ki tecrübe ile sabit olmuştur. Bilim de bu olayı gök cisimlerinin fay hatlarındaki hareketliliği artırması ile açıklayabilmektedir. Tutulmalardan sonra depremlerin olması bilime aykırı değil, bizzat bilimseldir. Öyle bir olay ki tecrübe ile sabit olmuştur. Bilim de bu olayı gök cisimlerinin fay hatlarındaki hareketliliği artırması ile açıklayabilmektedir.

Ay’ın yaklaşmasının da depremleri tetiklemesi muhtemeldir.