Eğitim içeriğine geri dön

60 yaş üstü Akademisyenlere isteğe bağlı erken emeklilik teklifi yapılmalıdır.

2010 yılında zamanın YÖK başkanına bir maille bir konuyu arz etmiştik. O zaman henüz üniversitede görevli değildim. Mailde eğitim sisteminin değiştirilmesi gerektiğini vurgulamıştım. Öğrenciler sınıfta dev ekranda hocayı dinleyecekler ve sorularını daha sonra soracaklar. Öğrenciler videoyu evlerinde tekrar tekrar izleyebilecekler. Dolayısıyla hocanın bilimsel araştırmalar yapmasına daha çok zaman ayrılmış olacaktır.

Zamanın YÖK başkanına sunduğumuz mailimiz sayfamızda bulunmaktadır.

www.yavuzornek.com/egitim/yok-baskanina-sunulan-rapor-2/

Sınıflarda video eğitim sistemi geleceğin eğitim sistemidir. Hocaya fazla ders verdirerek değil proje yaptırarak ücretinin artmasının sağlanması çok daha doğrudur. Öğretim görevlileri bundan hariç tutulur.

Bugünlerde eğitimde büyük zaaflar yaşanmaktadır. Eğer 2010 yılında sunduğumuz proje önceden sisteme geçilseydi yüksek öğretimde bu sıkıntılar yaşanmayacaktı.

Şimdi başka bir teklifimizi arz ediyoruz.

Salgından dolayı bazı meslek ve idari görevi olanlar hariç 60 yaş üstü üniversite hocaları okula gidememektedir, gitmekten çekinmektedirler. Bundan sonra da eğitim sisteminde değişiklik olabilir. Video sistemi mecbur olabilir.

Bir çok üniversitede öğretim üyelerinin mecburi emeklilik yaşı 67’dir.

60 yaş üstü veya emekliliğine 5 yıl kalan öğretim üyelerine mecburi emeklilik yaşı olan 67 yaşına kadar bugünkü maaş üzerinden alacakları maaşların toplam tutarı peşin olarak ödenir. Ödemeyi kabul eden öğretim üyeleri emekli edilir. Veya son beş yıl ödenir. Misal hoca 60 yaşında ise 65 yaşına kadar alacağı toplam maaş ödenir ve emekli edilir. Tabi ki hoca kabul ederse.

Bu teklifi kabul etmeyen öğretim üyesine ödeme yapılmaz ve onlar görevlerine devam ederler.

Bu maaş hocanın aldığı maaştır. Net veya çıplak maaş değildir. Her ay eline geçen tam maaştır. Ders ücreti gibi ek görevler de ödenmez.
Cazip olması için emekli maaşlarında iyileştirme yapılabilir.
Devletin menfaati vardır. Devlet sigorta ödemez, kurum içi yemek indirimi ve diğer giderlerden kurtulur.

Bu uygulama özel üniversitelerin gelişmesine katkı sağlayabilir. Gençlerin önü açılabilir.

Önemle tavsiye ederim.