Eğitim içeriğine geri dön

Diplomasız Üniversiteye Giriş

Sayın Başbakan ve YÖK Başkanımıza açık mektup 

Üniversite sınavına girmek ve başarılı olduğu taktirde okumak için lise diploması aranmamalı.

Herkes üniversite sınavına girebilmeli

Einstein’in lise diploması yoktu. Üniversiteler kabul etmiyordu. Bir üniversite lise diplomasını gerek görmedi. Bu üniversitenin açmış olduğu sınavda başarılı olunca o üniversiteye girdi.

Pratik ve teorik alanda herhangi bir dalda kendini yetiştiren lise mezunları her dersten ayrı ayrı sınavla üniversite mezunu olabilmelidir.

Uzaktan eğitim pek farklı bir şey değildir.

Bundan önceki eğitim sistemimizde öğrenciler liseyi 11 yılda bitirmekteydiler. Yeni düzenleme ile bu 12 yıla çıktı. Aslında müfredatta bir fazlalık oluşmadı. Öğretilenler yine aynı şeyler. ABD’de de 12 yıllık sistem uygulanır fakat orada 5+3+4 = 12 şeklindedir. Bizde de böyleydi ama 4+4+4 e dönüşüldü.

Nüfus yoğunluğu yüksek olan özellikle doğu ülkelerinde üniversite sınavları çok zordur, üniversiteye girmek için büyük bir yarış vardır. Tabiki bu yarış liselerde ve önceki eğitimlerde kaliteyi yükseltiyor. Türkiye, Japonya, Güney Kore, Çin, Hindistan ve Pakistan’da üniversite kazanmak gerçekten zordur. Bazı üklelerde sadece sınava bir kez giriş hakkı verilmektedir.

İlk, orta ve liselerdeki rekabetle kalmıyorlar üniversitelerde de iş bulmak için büyük bir yarış var. Bizim ODTÜ batıdaki pek çok üniversiteden kat kat daha iyidir.

Uzakdoğuda eğitimdeki rekabet kaliteyi yükseltmektedir. Başarılı binlerce öğrenci batı ülkelerine gitmektedir. Özellikle Çin geri dönüşü teşvik etmektedir.

Eskiden 11 yılda verilen eğitim şimdi 12 yıla çıkarıldı. Türkiye’de 12 yıllık eğitimde bazı değişimlere gidilmelidir. Bunlardan biri aynı sınıfta, misal 10. Sınıfta, bulunan öğrenciler başarılarına göre sınıflandırılmalıdırlar. Çok zeki ve vasat bir öğrenciyi aynı sınıfa yerleştirmek zeki öğrencinin azmini kıracağı gibi vasat öğrencinin de azmini kırar. Zekilerin yanında başarılı olamamak sendrumuna kapılır.

İkinci konu üniversite sınavına girmek için lise diploması aranmamalı. Bu taktirde azimli ve zeki öğrenciler 11. Yılda üniversite sınavina girerler ve çok iyi derece ile de kazanabilirler. Önleri açılmış olur. Her dalda belirli bir puanın üstünde puan alan herkese lise diploması verilmelidir. Einstein üniversiteye lise diploması olmadan benzer bir sınavla girdi. Einstein’in lise diploması yoktu.

Herhangi bir sebeple liseyi bitiremeyenler de ilerde bu yolu deneyerek üniversitede okuma imkânına kavuşabilirler.

Gelecekte üniversiteler dışarıdan kendini yetiştirenlere de diploma vereceklerdir. Üniversiteler sadece adayın bilgisini bir ücret karşılığı test edecekler ve başarılı olanlara diplomalarını vereceklerdir. Bu sisteme bir an önce geçmeliyiz. Bunu geçmişte YÖK başkanımıza sunmuştuk.

Bir gıda araştırma şirketinde çalışan lise mezunu, üniversitede okutulan gıda mühendisliği ile ilgili bütün dersleri kendi çabası ile öğrense bu lise mezunu üniversiteden mezun olmuş gıda mühendisinden daha kolay iş bulur. Çünkü çalışmış olduğu kurumda gıda sektöründeki bütün cihazların kullanımını, iş güvenliğini ve diğer konuları üniversite mezunundan daha iyi bilir. Teorik ve pratik bilgiye sahip lise mezunu ayrı ayrı derslerden sınavlar ile üniversite diplomasını alabilmelidir. Bu onun hem bütçesine, hem kariyerine ve hem de daha verimli olmasına etki eder. Tıp ve diş hekimliği bunların dışında tutulur.
 

 

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.