Eğitim içeriğine geri dön

Yükseköğretim İşsizliği Tehir Ediyor

İstanbul üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezinde görevli Yrd. Doç. Dr. Yavuz, “Türkiye’de adı üniversite olan ezberci liseler vardır. Bugün Türkiye’deki yüksek eğitim maalesef işsizliği 5 yıl tehir etmekten başka bir işe yaramıyor” dedi.

“İstanbul üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezinde görevli Yrd. Doç. Dr. Yavuz Örnek sitesinde yayınlamış olduğu yazısında, üniversitelerdeki eğitimle ilgili değerlendirmelerde bulundu. SOCAR’ın Türkiye CEO’su Kenan Yavuz’un “Üniversitelilerden gelen CV leri çöpe atıyorum, üniversitelilere kapım kapalı” sözlerinin doğru bir tespit olduğunu belirten Örnek, “Çok önemli bir makamda bulunan bu yöneticinin sözüne kulak vermek lazım. Bu tespit maalesef çok doğrudur.

Türkiye’de adı üniversite olan ezberci liseler vardır. Çok kıymetli araştırmalar yapan bölüm, akademisyen ve ilgili yerleri tenzih ederim ama ülkemizde eğitimde çanlar çalmaktadır. Türkiye’de ilerleyen yıllarda işsiz üniversite mezunları yüz binlere varacaktır. Sosyal bir çalkantıya sebep olabilecektir. Aileler ’çocuğumuz üniversite okusun da biz çilesini çekeriz’ inancındadırlar. Ben de her gence bir üniversite okumasını tavsiye ederim ama iş konusunda ona güvenmemelerini de önemle hatırlatırım. Bir açıköğretim programından dahi mezun olmaları iyi olur” dedi.

“YÜKSEKÖĞRETİM İŞSİZLİĞİ TEHİR EDİYOR”

Bugün Türkiye’deki yüksek eğitim işsizliği 5 yıl tehir etmekten başka bir işe yaramadığını belirten Yavuz Örnek, “Bazı üniversitelerimiz hariç diğerleri liselerdeki gibi eğitim uygulamaktadırlar. Ülkemizdeki eğitimin seviyesini arttırmak için teorik eğitimin dışında uygulamalı eğitime büyük önem vermek lazım. Bunun için bir aylık stajlar 6 aya çıkarılmalıdır. Yani dört yıllık eğitimin 6 ayı uygulamalı olmalıdır. Bu bir işletmede, yurt dışında veya öğrencinin bizzat ferdi çabası ile olabilir. Öğrencinin ferdi çabası ile yapacağı staj için devlet teşvik vermelidir. Projesi kabul edilen gençlere 10-20 bin TL karşılıksız destek sağlanmalıdır. Böylece gençler ya bir kamu veya özel kurumda veya kendi çabası ile kazanacağı tecrübe ile mezun olurlar. CV lerine gururla yazacakları “al beni” leri olur” dedi.

“PEK ÇOK AKADEMİK BÖLÜM GENÇLERİN 5 YILINI, PARASINI TABİRİ CAİZSE ÇALIYOR”

“Bugün yükseköğretimdeki pek çok akademik bölüm gençlerin 5 yılını ve ailelerin ümit ve parasını tabiri caizse çalmaktadır” diyen Yavuz Örnek, sözlerini şöyle tamamladı: “Aileler çocuklarına psikolojik baskı uygulamamalıdır. Gelir getiren bir iş gelir getirmeyen 1000 üniversite diplomasından çok daha iyidir. Tavsiyem elbette imkanınız varsa mutlaka bir üniversite okuyun, açık öğretim olsa da. Ama buna güvenerek yarınlarınızı da helak etmeyin. Devletimiz eğitimin kalitesini arttırmak istiyorsa 6 aylık stajı şart koşmalıdır ve bir akademisyenin gözetiminde ferdi staj yapacak başarılı projelere destek olmalıdır. Bu projelerden herhangi bir ürünün çıkması gerekmiyor. Yeter ki gençler araştırma kabiliyeti kazansın.