Geçmişte Y. Teknoloji içeriğine geri dön

2000 yıllık sismograf cihazı

MS 78-140 yıllarında Çin’in Nanyang şehrinde yaşayan Zhang Heng astronomi, matematik ve takvim bilimlerinde çalışmalar yapmıştır. 132 yılında uzaklarda oluşan depremin yönünü haber veren sismograf cihazını geliştirmiştir. Cihaz ince bakırdan yapılmış bir kupa şeklindedir. Yüzeyinde sekiz yönü yani doğu, batı, kuzey, güney, kuzeydoğu, kuzeybatı, güneydoğu ve güneybatıyı gösteren sekiz ejderha bulunmaktadır. Her bir ejderhanın ağzında bakır top ve alt kısımda başlarını yukarı kaldırmış ve ağızlarını açmış sekiz adet bakır kaplumbağa bulunmaktadır. Sismografın içi çok zekice dizayn edilmiş. Deprem olduğu zaman ejderha yüzünü o tarafa dönüyor ve ağzını açıyor. Ağzındaki top kaplumbağanın ağzına düşüyor. Böylece depremin yönü otomatik olarak anlaşılıyor.

Cihazın kopyaları modern cihazlar gibi çalışmaktadır. MS 138 yılında 1000 km mesafedeki Longxi şehrinde depremin olduğunu haber vermiştir. Bulunduğu şehirde hiç kimse depremi hissetmedi. Günler sonra gelen haberle depremin olduğu anlaşıldı.

Zhang Heng ilk kez gök cisimlerinin pozisyonlarını tespit etmiştir. Mekanik mühendislik alanında çalışmalar yapmış, uçan “tahtadan kartal” ve araç mesafe ölçümü için yuvarlak kartlar geliştirmiştir. Çin kültüründe çok kıymetli bir yeri olan bu değerli bilim adamına zamanımızın bilim insanları da aynı hassasiyeti göstermiş ve Ay’da tepelerden oluşan bir bölgeye onun adını vermişlerdir.

2000 yıl önce Zhang Heng hiç bir eğitim almadan bu cihazı geliştiremezdi. Zhang bu bilimi kimden aldı, bunun hocalarına bu bilim kimlerden geldi. Acaba Zhang’dan önce depremi haber veren herhangi başka bir cihaz geliştirilmiş miydi? Bölgede sadece deprem bilimi mi gelişmişti. Matematik, fizik, kimya ve tıp bilimleri ne seviyede idi. Demek ki kıta Çin’in bir bölgesinde o devirde bilim bir yere gelmişti ve daha sonraları unutulmaya yüz tutmuştu. Zhang Heng’den önce Çin’de teknolojide gelişmeler vuku bulmuştur. Akabinde Çin’de teknik bir gelişme gözlenmediği, teknolojinin savaşlarla, büyük çapta iç karışıklıklarla, salgın hastalıklarla veya herhangi bir sebeple terkedildiği, unutulduğu anlaşılmaktadır.

1800’lü yılların sonlarına doğru İngiliz jeolog John Milne sismoloji üzerine yazdığı kitapla Dünya’da ilk sismograf cihazını Çinli bilim adamı Zhang Heng tarafından geliştirildiğini duyurdu. Bundan 10 yıl kadar sonra John Milne deprem sinyallerini kaydeden ilk modern sismograf cihazını geliştirdi.

Yani ilk sismograf cihazı geliştirildiği tarihten yaklaşık 1700 yıl sonra gün ışığına çıkarıldı. Peki, acaba antik Çin’de bunun gibi başka buluşlar var mıdır? Zaman geçtikçe, teknoloji geliştikçe geçmişte insanlığın yüksek teknolojiye ulaştığına şahit olacağız. Yalnız Çin’de değil Dünya’nın her tarafında bulunacak belge niteliğindeki kalıntılar bunu ispatlayacaktır. Unutmamak lazım ki olaylar çoğu zaman delil bırakır. Bu delillere ulaşmak için teknolojinin yükselmesi kadar araştırmaların da yoğunlaşması gerekmektedir. Tabi ki bunlar maddi destekle olmaktadır44-47.

chinascenic.com/magazine/the-stirring-of-the-shaken-147.html.

Sismograf Wang Zhenduo tarafından restore edilen Çin Tarihi Milli Müzesi’nde bulunan kopyayı 1972 yılında ABD başkanı Richard Nixon ziyaret etmişti.

Bu cihaz sahte olsaydı CIA ajanları hata yapmaması için başkanı uyarırdı.