Geçmişte Y. Teknoloji içeriğine geri dön

Geçmişte İnternet Var mıydı

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hoca Abdülhamit hanın çalışmalarını taktir etmek için “Google’ı ilk icat eden Sultan Abdülhamid Han’dır” demişti. Tabi ki bu bir benzetme idi. Yani padişah devletin bekasına vesile olacak her türlü bilgiye ulaşmak için bir çok kaynaklardan istifade ediyordu. Prof. Sofuoğlu hocanın demek istediği buydu.

Gerek Mars’taki görüntüler ve gerekse yeryüzünde ele geçen kalıntılar geçmişte günümüzden çok yüksek medeniyetlerin yaşadığını ifade etmektedir. Hazreti Nuh, hazreti Zülkarneyn ve hazreti Süleyman ile ilgili ayeti kerimeler de geçmişte sınırlarını bilmediğimiz çok yüksek teknolojilerden haber vermektedirler. Hazreti Nuh’un kavminin yedi kat göğü gördüğü ayette vardır. Bu öyle muhteşem bir teknolojidir ki akla hayale sığmaz. Misal bin yıl öncekiler günümüzdeki teknolojiyi hayal edebilir. Ama biz hazreti Nuh’un göğün yedi kat tabakasını gören teknolojisinin ne olduğunu hayal edemeyiz. Bu ışık ile görülemez, teleskopla görülemez. Bu bambaşka bir şey.

Yirmi yıl önceki cep telefonunu düşünün. Nereden nereye geldik.

Tarihi olayları ansiklopedik bilgilerle anlamaya kalkanlar geçmişte yüksek teknolojiye inanmazlar. Biz hazreti Adem ile hazreti Nuh arasında yirmi bin yıldan daha fazla bir zamanın olduğunu belgeleri ile sunuyoruz. Son iki yüz yılda teknolojinin ulaştığı seviyeye bakınız.

Hazreti Adem yüksek zekâya sahip bir peygamberdi. Torunları içinde yüksek zekâya sahip olanlar elbette vardı. Tufan’a kadar geçen yirmi bin yılda öyle yüksek bir medeniyete ulaştılar ki biz onu bugün hayal dahi edemiyoruz. Işığın milyarlarca yılda aldığı uzaklığı bir anda görüyorlardı. Bu ne muhteşem teknolojidir.

İnternet neticede elektromanyetik dalgaların bir cihazla iletimidir. Elektromanyetik dalga milyarlarca yıldan beri vardı. Geçmişte yüksek teknolojiye ulaşanlar bunu hep kullandılar.

Bir teknoloji için çalışmalar artarsa o teknoloji yükselir. Misal 2. Dünya savaşında atom bombası için yoğun çalışmalar yapıldı ve atom bombası elde edildi. Şimdi de iyi kazanç getirdiği için bilgisayar, cep te ve internet için yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Masrafların katları kadar kazanç sağlanmaktadır.

Eğer bu kadar çalışma bor alaşımlarına harcansa 50 kg gelen motor 5-10 kg’a düşer. Uçan araçlar yaygınlaşır. Bu da yakında bir gerçek olacaktır.

Geçmişte internet de vardı, cep tel de vardı, Hem de çok daha mükemmelleri. Sahip olduğumuz bütün teknolojiler vardı. Fakat geçmiştekilerin sahip olduğu teknolojilere sahip değiliz.

Ezberi bozmak çok zor azizim.