Hakkında

Yazar Dr. Yavuz Örnek 1958 Erzurum İli, İspir İlçesi doğumludur. Dr. Örnek evli ve iki çocuk babasıdır.

İlkokulu Petekli Köyü’nde, orta ve Liseyi Gebze’de, üniversiteyi 1981’de Erzurum’da tamamlamıştır. Kimyacı olmakla birlikte bilimin pek çok dallarında fikir ve çalışmaları vardır. 1983 sonlarında Van YY Üniversitesine asistan olarak atandı. Burada bitki hormonları üzerine yüksek lisans yaptı.

1990 yılında ABD’ye gitti. ABD’de New York Syracuse Üniversitesi’nde yüksek lisans ve Washington American Üniversitesi’nde doktora yaptı ve orada kaldı. 2010’da kesin dönüş yapıp İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü’nde Yrd. Doç. Dr. olarak göreve başlamıştır, halen bu görevdedir.

Yosun kimyası, ilaç sentezi, meteor organik kimyası üzerine teorik ve deneysel çalışmaları bulunmakla beraber ömründe her zaman su kaynakları üzerine çalışmalar yapmış, Tufan’ı dünyada ilk kez bilimsel açıdan incelemiştir.

Ülkemizde bir kaç üniversitede Yosun Araştırma Merkezlerinin açılmasının önemini vurgulamaktadır. Tübitak bünyesinde yalnız ilaç geliştirmeye yönelik, kimya, tıp, eczacılık, diş hekimliği fakülteleri ve diğer ilgili birimlerle ortak çalışan tam teşekküllü tek bir merkez açılmasını önemle tavsiye etmektedir. Kalkınmanın ve hayatta kalmanın bilim ve maneviyata sahip çıkmakla mümkün olacağını, teknolojide maneviyatsız kalkınmanın öncelikle ülkesine, bölge ve Dünya’ya yıkım getirebileceğini vurgulamaktadır.

Diyarbakır Dicle Nehri

07-13-1966

Hayattaki ilk fotoğrafı

Petekli Köyü-İspir

Erzurum

İletişim

yavuzboyu@gmail.com sorularınızı yazabilirsiniz. Sağlık ve başarı dileklerimle, Dr. Yavuz Örnek      544 864 8060 https://www.facebook.com/yavuz.ornek.58