TUFAN içeriğine geri dön

Dağlardaki deniz canlılarına ait kalıntılar

Dağlardaki deniz canlılarına ait kalıntılar Tufanın yaşını bulmamızda bize yardımcı olabilir.

Son bir milyon yıl içinde suların bütün dünyayı kapladığını gösteren hiç bir bilimsel çalışma, bilgi belge, rapor yoktur.  Çünkü Tufan’ın ne zaman olduğunu bilmiyoruz. Eğer Tufanın ne zaman olduğu bilinseydi suların bütün dünyayı kapladığına dair pek çok senet ele geçerdi. Şunu kesin bir şekilde ifade edeyim ki son bir milyon yıl içinde suların bütün dünyayı kapladığını bilim inkâr etmiyor. Bilimsel çalışmalar öyle bir şey yok demiyor. Son bir milyon yıldan bahsetmemizin sebebi; bazı bilgiler esas alındığında Tufanın yaşı bir milyon yıldan azdır. “Tufanın ne zaman olduğunu nasıl bulabileceğimize” başka bir yazımızda temas etmiştik. Burada Tufanın yaşını bulma konusunda yapılması gereken yeni bir bilimsel araştırmaya kaynak olacak bir bilgi sunacağız.

Çok yüksek kesimlerde bulunan deniz canlı kabuklarının belki milyarda biri Tufana ait olabilir. Çünkü o dağlar bir zaman denizlerin, okyanusların altında idi. Bu kalıntıların yaşları arasındaki milyonlarca yıllık farklar çok önemlidir. Misal o dağ bir zamanlar kara idi. Yerin hareketleri ile yavaşça battı. Farz edelim ki 50 milyon yıl sular altında kaldı ve tekrar yükselerek bugünkü dağı oluşturdu. Bu dağdaki en genç kabuk ile en yaşlı kabuk arasında 50 milyon yıl yaş farkı vardır.

Bu dağın 20 milyon yıl önce tamamen su yüzüne çıktığını düşünelim. Dağdaki deniz canlı kabuklarının yaşları 20 milyon ile 70 milyon yıl arasında bulunacaktır. Fakat bir kabuk bulduk yaşı sadece 500 bin yıl. O halde o kabuk o dağ su altında iken oluşmamıştır. O kabuk milyonlarca yıl sonra o dağa gelmiştir. Peki, nasıl geldi. Ya insan veya hayvanlar taşıdı, ya da Tufan’da geldi. Peki, aynı yaştaki kabuklar dünyanın pek çok dağında bulunursa bu neye işaret eder. Kesinlikle Tufana işaret eder. Her dağa her tepeye insanlar veya kuşlar kabukları niçin taşısınlar.