TUFAN içeriğine geri dön

Tufan Bölgesel Olamaz

Bazı ilahiyatçılar Tufan zamanında bir teknolojinin varlığını kabul ediyorlar ama Tufana yine bölgeseldir diyorlar. Peki, bir Resulün o yüksek teknolojiyi kullanarak uzaklardakilere dinini duyurması yasak mı idi. Bir Resul dinini âleme duyurmak için bütün vasıtaları kullanır. Peygamber efendimiz zamanında uzaklara dinini duyurmak için sadece mektup vardı ve mektubu kullandı.

Kendi kavminden inanmayanlar helak oluyor ama uzaklarda olup inanmayanlar Tufan’dan kurtuluyor.

Peki, uzaklarda işitip de inanmayanların helak olmaması adaletsizlik değil mi?

“Cinsiyeti olan her canlıdan bir çift al” buyuruluyor. Ama Prof. bunu sadece evcil hayvanların alınmasına yorumluyor. Açık bir şekilde bildirilen ayete kafasına göre Kuranı kerime mana veriyor.

Tufan bir bölgede olmuş. Peki, sular nasıl yükselmiş. Hangi engel suları bir bölgede tutmuş. Bütün hayvanlardan bir çift gemiye almak suları bir bölgede başka yere gitmeden tutmaktan binlerce kat daha zordur.

Madem Tufan bölgeseldiyse niçin göç etmediler. Diğer Resuller de göç ettiler.

Allahu Teâlâ açık bir şekilde Hazreti Nuh’un kavminin arasında 950 yıl yaşadığını bildiriyor. Bu bizim ömrümüzden çok fazla olduğu için o ayete başka mana veremeyiz. Bu ayette bir teşbih yoktur. Açık ve nettir.

Dünya Tufan’dan binlerce yıl sonra bugünkü manada kavimlere bölündü.

“Kavmi” demek “milleti” demek manası da taşımaktadır. Muhammed aleyhisselam kendi kavmine mi geldi, hayır bütün insanlığa geldi. Ama elbette bir kavimden olacaktı. Kureyşten olması, Arap olması yalnız Arap kavmine geldiğini göstermiyor. Hazreti Nuh yalnız kendi kavmine gelmedi. Bütün insanlığa geldi. Zaten belki yeryüzünde tek bir kavim vardı. Milletler daha kavimlere ayrılmamıştı belki. Ama ayrı devletlere ayrılmış olabilirler.

Günümüzde anadili İspanyolca olan 22 ülke vardır. Bunların hepsi de tek bir kavimdir. Şimdi Arapların, İspanyolların, Türklerin farklı devletlere ayrıldığı gibi olabilir.  Bütün dünyada 500 milyon civarında insan İspanyolca konuşmaktadır. Çince konuşanların sayısı bir milyar dört yüz milyondur. Bunlar tek birer kavimdir.

Tufan’da teknolojinin varlığı, dünya çapında oluşu ve cinsiyeti olan bütün canlıların gemi ile devamının sağlanması mutlak bir surette doğrudur. Bunun aksi Tufan’ı anlama konusunda çıkmaz sokaktır. Teknolojiyi reddeden gemiyi dağlar gibi dalgalardan kurtaramaz. Dünya çapında olmadığını iddia eden bütün canlılardan birer çift alınmasını açıklayamaz.