Uzay içeriğine geri dön

METEOR AVCILARINA DUYURULUR

Bazı varsayımlar dikkate alınarak yapılan hesaplara göre yeryüzüne bir yılda düşen meteor sayısı tahmin edilebilmektedir. Bu hesaplar gözlemle yapılan meteorları tek tek sayan bir sayım değildir ki bu şu an mümkün değildir. Bu maksatla uzaya gönderilecek birçok uydu atmosfere çarpan ve yanıp bitmeden toprağa düşen meteorların sayısını verebilecektir. Nitekim atmosfere çarpan meteorların sayısı zaman içinde çok büyük değişimler göstermektedir. Atmosfere çarpıp yanan uydu sayısı dünyaya düşenlerin binlerce katıdır. Dünyaya düşen meteorların sayısı baz alındığında ülkemiz topraklarına yılda ağırlığı 10 gram ve daha fazla olan yaklaşık 30-150 adet meteor düşmektedir.

Ortalama 90 olsa da biz bunu yılda 50 kabul edelim.

100 yılda düşen meteor: 5 bin
1000 yılda: 50.000
100 bin yılda: 5 milyon
1 milyon yılda: 50 milyon
10 milyon yılda: 500 milyon
100 milyon yılda: 5 milyar

Demek ki son yüz milyon yılda ülkemizin topraklarına 5 milyar meteor düşmüştür.

Bunların büyük bir kısmı kum ve toz haline gelmiştir.

Günümüze bunun binde biri kalsa ülkemizde toprak altında ve üstünde 5 milyon meteor vardır.

Meteorların büyük bir kısmı mıknatısı çeker (bazı demir mineralleri de mıknatısı çeker). Çoğunlukla dış kısımları koyu, iç kısımları gri renktedir. Dış kısmı gözenekli DEĞİLDİR. Çok eski olanların dış kısmı yıprandığı için koyuluk gitmiştir. Gri renktedir.

Bir kaya parçasında %1 civarında nikel varsa büyük bir ihtimalle meteordur. Ayrıca mangan ve krom oranları yüzde 0.02’den azdır.

Şüphelendiğiniz bir taş bulduğunuz zaman taşın altındaki toprak numunesini de almak lazım. Bunları cam kavanozlarda tutmak gerekir. Ayrıca taşın altından çıkabilecek kömür veya kemikler taş meteor ise ne zaman düştüğü hakkında çok kıymetli bilgi vermektedir.

Yapılması gereken analizler
Demir, nikel, krom, mangan, karbon, Fe2O3, MgO, SiO2. Bunlar yapıldıktan sonra kesin netice için 13C analizi yapılır.

Neodyum mıknatısları çok güçlü mıknatıslardır. Arazide meteor aramalarda çok faydalıdırlar. Meteorların binde birini mıknatıs çekmez. Fakat bazı demir madenlerini de mıknatıs çekmektedir. Bu hususlara dikkat etmek lazımdır. Bir taşın meteor olup olmadığı ancak kimyasal analizlerle anlaşılabilir.

Dr. Yavuz ÖRNEK