VİRÜS içeriğine geri dön

Aspirin ve Virüs

Sabahları aç karnına ASLA su içmeyiniz

Ana konuya girmeden önce bir hatırlatmada bulunacağım.

Geçmişte yaşanmış ve farklı sebeplerden kaybolmuş yüksek medeniyetlerden günümüze kalan bilgilerin tamamına ulaşmak mümkün değildir. Bu bilgilerin önemli bir kısmına teknoloji çok gelişince ulaşacağız.

Bazı kavimlerden günümüze yazılı kaynaklar kaldığı için geçmişte yalnız onların bir medeniyete sahip olduğunu söyleriz. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Günümüze kadar gelen bilgilerin büyük bir kısmı Antik Mezopotamya, Yunan, Mısır ve Çin kaynaklıdır. Fakat Güney Amerika da çok sırlar taşımaktadır. Bu kültürler kaybolmuş yüksek medeniyetlerin tabiri caizse birer haber spikeridir. Başka hiçbir şey değildir. Habercidirler. Bu kültürlerden hemen önce yaşayan ve çok yüksek medeniyete, teknolojiye sahip milletler bu kültürlerden günümüze kalan bilgileri bilseydiler elbette güler geçerlerdi. Günümüzden 3500 yıl önce yaşamış olan Süleyman aleyhisselam çok yüksek teknolojiye sahipti. 3500 yıl önceki ilaçlara sahip değiliz.

Bütün keşflerde olduğu gibi insanlık tarihinde aspirini ilk kez keşfetmedik. Milattan çok önce Mezopotamya, Çin, Yunan ve Mısır uygarlıkları ateş, ağrı ve iltihabı tedavi etmek için içinde aspirinin ana maddesi olan söğüt ağaçlarından elde edilen özü kullandılar. Yine Çinliler romatizmal ateş, soğuk algınlığı, kanamalar ve guatr tedavisinde kavak kabuğu ve söğüt filizleri kullandılar.

Aspirin damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felcin önlenmesi, ateş ve ağrı için faydalıdır. Son araştırmalar, aspirinin prostat, kolon, pankreas ve akciğer kanseri dâhil olmak üzere belirli kanser türlerinin büyüme oranını ve oluşumunu sınırlayabileceğini göstermiştir.

Söğüdün kabuğu ile birlikte aspirinin ana maddesi şu gıdalarda daha yüksek miktarda bulunmaktadır. Yeşilbiber, zeytin, mantarlar, domates, turp, hindiba, kayısı, böğürtlen, yaban mersini, kavun, elma, hurma, kuru üzüm, kiraz, badem, yer fıstığı, kimyon, köri, kuru dereotu, kekik, acı kırmızıbiber, zerdeçal, hardal, patates, brokoli, salatalık, bakla ve ıspanak. Tabi ki az miktarda olsa da başka gıdalarda da bulunmaktadır.

Aspirin kanı sulandırmaz. Damarların iç kısmının taşlaşıp, katılaşıp kapanmasını önleme etkisi vardır. Gıdalardan ve az hareketsizlikten kaynaklanan damarlardaki kapanma yıllar aldığı halde virüs akciğer damarlarını birkaç günde kapatabilmektedir. Gıdalardan ve hareketsizlikten kaynaklanan kapanmanın kaynağı yağlardır. Damarlarda taşlaşma olur. Fakat virüsten kaynaklanan akciğerlerdeki damarların kapanmasının kaynağı iltihaplanmadır. Taşlaşma yoktur. Akciğerlerde kan hareketi azalınca nefes darlığı olur.

Bundan başka aspirinin çok önemli bir faydası daha vardır.

Aspirinin virüs ve bakteri öldürücü özelliği vardır.

Bağırsaklarda emilen aspirin mideye zarar vermez. 100 mg yeterlidir.

Virüse yakalananların daha çok alması gerekir. Zaten doktorlar bu konuda gereğini yapıyorlar.

Sabahları aç karnınıza su ASLA içmeyiniz. Bedeni zayıflatır. Bağışıklığınız zayıflar. Suya az miktarda bal veya limon veya başka bir şey katınız.

www.food-info.net/uk/qa/qa-fi27.htm