VİRÜS içeriğine geri dön

Çatı, Bina ve Yollar Dezenfekte Edilmelidir.

Tuzlu su, denizler, göller ve kaplıcalar bu maksatla kullanılabilir.

Van Gölü suyu en uygunudur

Virüs salgını büyük oranda insandan insana geçerek devam eder. Fakat virüs insana havadan ve dışarıda dokunduğumuz bir cisimden de geçebilir. Evin dış duvarında, çatıda ve aracın dış kısmında virüs bulunabilir. Yağmur ve kar bunları izole eder.

Virüsün havadaki ömrü sanıldığı gibi kısa değildir. Havada asılı duran, rüzgârla hareket eden bir tozun üstündeki bir bakterinin vücudunda maksimum 400 kadar virüs günlerce yaşayabilir. Bu yüzden insanlarla temas edilmese dahi dışarı maskesiz çıkılması doğru değildir. Hatta içeri girmeden saç kurutma makinası ile vücudu silmelidir.

Havada virüs taşıyan tozlar evlerin çatılarına, yüzeyine, balkonlara, araçların üstüne, yerlere hissedemeyeceğimiz çok hafif rüzgârlarla gelmektedirler. Bunun için çevremiz devamlı dezenfekte edilmelidir. Evlerin içi sirke ile dezenfekte edilir. Gül suyu bir kabın içine açık bırakılır.

Çevremizi dezenfekte etmek için çatılara tuzlu su püskürtülür. Binaların çatıları, yüzeyleri, balkonları ve yollar tuzlu su ile temas eder. Bu sular şuralardan da temin edilebilir.

Deniz ve tuzlu su gölleri, tuz ilave edilmiş nehir suları.

Kaplıca suları. Pek çok ilimizde kaplıca vardır. Bu sular ile de dezenfeksiyon yapılır.

Özellikle Van Gölünün suyunda yüksek oranda çamaşır suyu olarak bilinen sodyum karbonat vardır. Güçlü virüs öldürücüdür. Göl suyuna su katarak ölçülü miktarda kullanılabilir. Van bu konuda çok şanslı.

Tuz Gölü ve diğer tuzlu göllerden de istifade edilir.

Bunlar yoksa tuzlu su ile çatılar ara sıra dezenfekte edilmelidir.