VİRÜS içeriğine geri dön

Deprem ve Salgın

Bu ortamda muhtemel bir depremde halk sokağa çıkacağı için salgın artacaktır.

Sağlık ocakları vasıtasıyla herkese en az bir maske verilmelidir.

Salgında milletimizin gönül birliği ile sağlık bakanımızı takdiri tabiki herkese bir umut oluyor. Gerekli tedbirler alındıkça umutlar da devam edecektir. Ülkenin vatandaşın morali yüksek tutulacaktır. Paranın yapamadığını moral yapar. Silahın fethedemediğini gözyaşı fetheder.

Bununla birlikte kanaatimce yetkililer belki danışmanlarının tavsiyesi ile yeterli tedbirleri maalesef alamamışlardır. Bunun en önemli sebebi vatandaşı galeyana getirip piyasanın alt üst olmasını istememiş olabilirler. Bu fikir yabana atılmamalı. Çünkü konu hakkında yaşanmış bir tecrübemiz yoktur. Bu konuda yetkililere hak veriyorum.

Koronavirüs salgınının ülkemizde biraz geç etkili olması tedbirlerin alınması için bir fırsattı. Fakat yeterli testler yapılamadığı için geç geldiğini de söyleyemeyiz. Ülkemizde tespit edilen salgının hemen akabinde ölümlerin başlaması vürüsün daha önceden ülkemizde bulunduğunu belgeliyor. Hazırlıksız yakalanmadık. Fakat yeterli hazırlık yapmamadığımız konusunda düşüncelerimiz var.

Medyada yoğun bir şekilde maske imalatı yapıldığını okuduk. Demek ki ülke böyle bir salgına hazırlıklı değildi. Bu ülkede bir sivil savunma birimi yok mu. Bu birim sadece savaşlarda mı faaliyete geçiyor. Ayaksız, gözsüz kulaksız katil virüs de düşmandır. Sivil savunma bunun için tedbirler almalıydı. Yeterli maskeyi hazır tutmalıydı. Hayret ediyorum. Yarın bir ülke ülkemize zehirli gaz saldırısı yapsa halimiz ne olur. Gelmekte olan belaya karşı hep “hazırlıklıyız” dendi. Hiç de öyle olmadığını gördük.

Bir bilim insanı olarak, bir vatandaş olarak tenkit etmek en tabii hakkımdır. Biz size destek olduk. Elbette tenkit edeceğim. Siyasilerin bir kulağı bilim insanlarının ağzında olsun.

Kalabalık şehirlerde oluşabilecek bir depremle salgın hızla artabilir. Çünkü herkes mecburiyetten dışarı çıkacaktır. Peki buna bir tedbir alındı mı. Hiç zannetmem. Bugünden itibaren böyle bir tedbir için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Bir yetkili kameralara konuşup “ona da hazırlıklıyız” dese inandırıcılığı tartışılır. Salgına hazırlıklı olmadığımız anlaşıldı. Yoksa tecrübesiz miydiniz. Başımıza ilk defa böyle bir bela geldiği için mi afalladık. Vatandaş düşünse de devlet böyle şey düşünemez. Devlet tedbir alır.

“Zanla hareket edilmez” diyemezsiniz. “Sultanım velev ki deniz dondu ona da tedbir aldık” diyeceksiniz.

Bakın Elazığ’da deprem oldu. Yarın İstanbul veya başka bir ilimizde olmayacağını kimse söyleyemez. Bir ilde en az nüfusun sayısı kadar maske bulundurulması çok önemlidir. Bu maskeler sağlık ocaklarında tutulmalıdır. Çünkü buralardan dağıtımı kolaydır.

Canı yanan millet can yakmasını çok iyi bilir. Tecrübe ile sabittir.