VİRÜS içeriğine geri dön

Koronavirüs için yeni bir tedavi önerisi

Sayın Sağlık Bakanımız ve Bilim Kurulu üyelerimizin dikkatine önemle sunarım.

Amygdalin ve potasyum iyodür virüs tedavisinde çok faydalı olabilir.

Bunun gibi aspirin de faydalı olabilir

Kayısı (özellikle acı olan), acı badem, şeftali, elma, erik ve diğer bazı çekirdeklerde amygdalin (amigdalin) isminde bir madde bulunmaktadır. Kayısı çekirdeklerinde amigdalin oranı ağırlıkça %1-6,5 aralığında değişmektedir. Acı bademde bu oran % 2 civarındadır. Yapısından anlaşılacağı gibi zehirli siyanür grubu içermektedir. Halk dilinde anlaşıldığı gibi serbest halde siyanür yoktur. Çekirdekler içindeki miktarı da düşüktür. Tabi ki az miktarda yemekle zehirlenme olması çok zayıf bir ihtimaldir. Nadir kişilerde görülebilir. Genel kanaat şudur ki az miktarının zararı yoktur. Her on kilo için bir adet acı kayısı çekirdeği normaldir. 10 taneyi geçmemeli. Nitekim milyonlarca insan kayısı çekirdeği ve badem tüketmektedir. Aşırı kullanımı zehirlenmelere yol açar.

Amygdalin - Wikipedia
Amygdalin

Amigdalin B-17 vitamini olarak adlandırılmaktadır. Batı ülkelerinde ve özellikle Çin’de destekleyici gıda (gıda takviyesi) ürünü olarak serbestçe pazarlanmaktadır. Amygdalinde bulunan siyanür kanda veya hücre içinde serbest hale geçer. Bu madde virüsü öldürebilir.

Kesin olmamakla birlikte Çinlilerin acı kayısı çekirdeğinin suyunu korona için içtiklerini duydum, kesin değildir.

Çin’in bir çok tehlikeli virüs vakasını büyük kayıplar vermeden atlatmasında geçmişimizde var olan ve bu gün pek umursamadığımız bitkisel tıbbın rolü göz ardı edilemez.

Pek çok bitkinin tohumunda amigdalin olduğu düşünüldüğünde amigdalinin uygun şekilde kullanılmasının çok faydalı olacağı aşikardır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmeisnde temel etkenin doğal beslenme olduğu gerçeğinden amigdalinden korkmamalıyız. Tüm şifalı tohumların amigdalin içermesi gözardı edilmeyecek çok önemli bir konudur.

Mikroplar aptal değildir.

Virüsler, mikroplar ve hücreler aptal değildir. Virüsler, mikroplar, hasta veya kanserli hücreler ilaçları sevmezler ve hücre içine alınmasına karşı direnirler. Çünkü alındığı taktirde sanki öleceklerini bilirler. Buna ilaveten ilaca karşı, ilacın etkisini azaltacak, yok edecek madde üretirler. (Bu yeteneği nasıl kazandılar). Doktorlar bu yüzden antibiyotiklerin ara verilmeden alınmasını tavsiye ederler. Mikrobun bağışıklık kazanmasına fırsat verilmesini istemezler.

Mikroplara karşı yapılan tedaviler moleküler boyutta birer savaştır. Bir tarafta mikrop diğer tarafta ki ilaç, beslenme ve moraldir. Bu savaşın sonucuna ilaç doğrudan, beslenme ve moral dolaylı yoldan tesir eder. Mikroplarla yapılan savaşı kazanmak için başka çok önemli bir taktik daha vardır.

Bilim insanları mikrobu kandırır.

Bilim insanları virüsleri, mikropları ve hasta hücreleri kandırarak da onları öldürürler. Misal kanserli veya hasta hücreler bir ilacın hücre içine girmemesi için direnç gösterdiği halde şekerli yani glikozlu maddeleri severler. Onları hemen hücre içine alırlar. Amygdalin molekülünde yani maddesinde glikoz grubu vardır. Kanserli veya hasta hücreler bu glikoz grubu içeren şekerli maddeyi hemen hücre içine alır. Onu sevmektedirler. Hücre içinde serbest hale geçen siyanür hasta hücreyi öldürür. Hasta hücre kandırılmıştır. Hile ile yok edilmiştir. Virüsler de bu yolla amygdalin ile yok edilebilir. Bedenimizdeki sağlıklı hücreler zararlı maddeleri hücre içine almak istemezler. Bedenin savunma sistemi ne kadar güçlü ise kişinin hücreleri zararlı maddelere karşı o kadar dirençlidir.

Moral hücrelere enerji verir, güç verir.

Bedeni yöneten elektrik akımıdır. Beden mükemmel işleyen bir makinadır. Bu işlemeyi sağlayan elektriktir. Elektrik sinirlerle iletilir. Moral yüksek olunca hücrelere uygun miktarda elektrik gider. Hücrelerin düzenli çalışmalarını sağlar.

Potasyum iyodür

İkinci bir ürün potasyum iyodürdür (KI). Bu da eczanelerde satılan bazı ürünlerin içinde bulunmaktadır. Destekleyici ürün olarak da ayrıca pazarlanmaktadır. Belirli miktarda alınmasında hiç bir sakınca görülmemiştir. Bedenin antiviral yani virüs saldırısına karşı güçlenmesi için tavsiye edilmiştir.

İyot içeren “Povidone-iodine (iodopovidone)” ilacı pek çok virüsü inaktive ettiği tıbben bilinmektedir. Bu virüslerden bazıları; adeno-, mumps, rota-, polio- (types 1 and 3), coxsackie-, rhino-, herpes simplex, rubella, measles, influenza ve beden savunma sistemini çökerten virüsleridir. Koronavirüs için de kullanılabilir.

Çinliler koronavirüs için 70 bin ilacı test etmişler. Povidone-iodine ilacını da test etmiş olabilirler. Fakat gerek amygdalin ve gerekse potasyum iyodu test ettiklerini hiç sanmıyorum. Çünkü bu ikisi ilaç kategorisinde değildir.

Hem amigdalin hem de potasyum iyodürün hastanelerimizde doktorlarımız tarafından koronavirüse yakalanan hastalarımıza verilmesinde hiç bir sakınca olmayacağı kanaatindeyiz. Hiç bir yan etkisi olmayacaktır. Çünkü milyonlarca insan zaten kullanmaktadır. Kayısıyı ve bademi yüzlerce milyon insan kullanmaktadır. Her ikisi de gıda destek ürünü olarak pazarlanmaktadır.

Turgut Özal üniversitesi rektörü Sayın Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ve mühendislik fakültesi kimya mühendisliği bölümünden Sayın Doç. Dr. Yunus Önal hocalarımızın amigdalin üzerine çalışmaları vardır. Bu konuda kendilerinden bilgi alınabilir. Doç. Dr. Yunus Önal hoca amigdalini saflaştırdığını belirtmektedir. Bu konuda çalışmalarına devam etmektedir. Kanaatimce dünyada konuya en çok vakıf hocalardan biridir. Tecrübelerinden, ilminden devletimizin istifade etmesini önemle vurguluyorum. Amigdalinin kıymeti yarınlarda anlaşılacaktır. Bazı konularda olduğu gibi bu konuda da maalesef mahalle baskısı var.

Amigdalindeki siyanür ve potasyum iyottaki iyot virüsü öldürebilir. Unutmayalım; akrep ve yılan zehiri de yeri geldiğinde ilaç olarak kullanılmaktadır. Yediğimiz her şeyde uranyum vardır. Fakat miktarı çok düşüktür. Acı biber şifadır, fazlası zararlıdır.

Bazı tuz mağaralarındaki şifanın kaynağı buharlaşan ve ciğerlere çekilen iyottur. İyotlu tuzları sıcak suya koyup buharını koklamak ta faydalıdır. Fakat buharlaşan başka zararlı madde olmamalıdır. İyot içeren kaya tuzları bu maksatla kullanılabilir. Aşırısından sakınmak lazımdır.

Tuz mağaralarının havasının teneffüs edilmesinin faydası olduğuna göre hastalara oksijenle birlikte eser miktarda kısa bir süre iyot verimesi faydalı olabilir. Bu konuda bilim dünyasında bol miktarda çalışma olabilir. Bunun için klinik çalışmaya gerek yoktur kanaatindeyiz.

İyodun troidlerde toplandığı bilinmektedir. Hastaya verilecek iyot troidlere zarar verecek yüzeyde olmamalıdır.

Ama önce doktor

Bu gibi konuları bir doktor veya sağlıkçı ile görüşüp yapmak gerekmektedir. Ne amygdalinini ne de potasyum iyodu doktor onayı olmadan tedavi için kimsenin kullanmasına rızam yoktur. Sağlıklı kişilerin bu iki maddeyi koruyucu hekimlik için kullanabilirler. Ama yine bir sağlıkçının onayını almalarını tavsiye ederim.

Çok önemli bir ayrıntıya temas etmek istiyorum. Kayısı nadir kişide allerjiye sebep olabilmektedir. Allerjinin sebebi kayısının içindeki amigdalin olabilir. Başka bir şey de olabilir. Bu dikkat edilmesi gereken bir husustur.

İyotça zengin gıdalar:

İyotlu tuz, Deniz yosunu, Süt, Yoğurt, Yumurta, Tavuk, Kabak çekirdeği, Yaban mersini, Taze balık, Ispanak, Soya fasulyesi, Şalgam, Pazı, Kabak, Kuru fasulye, Sarımsak.  

Aspirin antiviraldir.

Bilimsel araştırmalar Aspirinin antiviral (virüs öldürücü) etkisi olduğunu göstermiştir. Kısmen veya önemli derecede Covid-19 için de etkili olabilir. 100 mg enterik aspirin, Coraspin tavsiye ederim. Evde hareketsiz kalmanın zararını da bertaraf eder. Kanı sulandırdığı için faydası vardır.

Virüs çeşidi artmıştır.

Korona virüsünün günümüzde tek bir virüs çeşidi olduğuna sıcak bakmıyorum. Kanaatimce farklı milletlerin bedeninde farklı mutasyonlara uğrayan virüsler olmuştur. Yani onlarca çeşit virüs muhtemeldir. Ancak bunlardan bir veya birkaçı hastalık yapıyor olabilir. Sağlık personelinin hangi virüsle savaştığını bilmesi çok faydalı olabilir. Ancak genetik çalışmalar gerektiren bu bilgiye kolay ulaşılmıyor. Bundan sonra hiç bir virüs bütün Dünyada bu kadar hızlı yayılmaz. Tabi belirtileri çok geç çıkmazsa. Belirtileri üç ay sonra ortaya çıkan virüs elbette bütün dünyaya yayılır.

Evde kal, hayatta kal.

Ülkemizin bu virüs belasından bir an önce kurtulması için sebeplere yapışmalıyız. Yetkilileri dinlemeliyiz. Sabredip evde kalanlar, kurallara uyanlar salgından kurtulmak için sebeplere yapışmaktadırlar.

Hastalarımıza acil şifalar diliyorum.

Not: Amigdalin hakkındaki katkılarından dolayı Malatya İÜ. Müh. Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Yunus Önal hocama teşekkür ediyorum.