VİRÜS içeriğine geri dön

Mikroptan korunmak için GÜL SUYU kullanınız.

Dezenfaktan olarak kolonya kullanımı tavsiye edilmektedir. Bir kaç kullanımdan bir zarar gelmez. Fakat bildiğiniz gibi kolonya içkinin ana maddesidir. Tahriş edici özelliği vardır. Bu yüzden de mikropları öldürücü özelliği vardır. Devamlı kullanımı çiltte tahrişe sebep olmaktadır.

Bu ortamda kesinlikle alkol almayınız. Beden virüse sanki davetiye çıkarır. Kana geçen alkol kandaki her tür virüsü olmasa da bazı virüsleri öldürebilir. Bu doğru olabilir. Fakat alkol ciğerleri virüsten koruyamaz. Daha çok tahriş olmasına sebep olabilir. Yani virüsün akciğerlere yerleşmesine sebep olabilir.

Mikrop öldürücü özelliği olan gül suyunun alkol gibi cilde zararı yoktur. Belki alkolün öldüremediği mikrop ve virüsleri de öldürür.

Gül suyunun ikinci bir faydası daha vardır. Kokusu bedeni besler, yani bağışıklık sistemini güçlendirir. Mikroplara karşı bedeni korur. Ellerimize az da olsa gül yağı sürmemiz de çok faydalıdır.

Karantinaya alınmayan herkesin bu virüse temas etme ihtimali vardır. Mikroplar tavadaki tozlarda bulunur. Tozlar hava akımı ile yer değiştirir. Bu mikroplardan birinin bedeninde yüz virüs yaşayabilir. Virüslerin havadaki tozlarda bulunan mikropların bedeninde bir ortama rüzgârla da gelme ihtimali vardır. Temas şart değildir.

Virüsün hastalık yapabilmesi için miktarı da önemlidir. Temas ile çok daha fazla virüs bulaşır. Havadan gelen bunun binde birinden de azdır. Hastalık yapma ihtimali zayıftır. Fakat yerleştiği yerde canlı varsa hızla artar.

Evi havalandırmak virüsten kurtulmak için bir çare değildir. Teorik olarak tam tersi mümkündür. Pencereden içeri toz zerreleri girer. Bu toz zerrelerinin üzerinde mikroplar ve onların bedeninde virüsler olabilir. Ciddiye alınacak bir tehlike değildir. Elbette evi havalandıracağız ama bu virüsten kurtuluş için değildir. Temiz hava soluyup bedeni zinde tutmak içindir. Yani evinizi havalandırabilirsiniz.

Sosyal medyadaki bazı paylaşımlar bilimsellikten uzaktır.

Evdeki eşyayı sirke ile silmek çok faydalıdır.

Hastalıktan korunmak için bedenin direncini sağlam tutmak lazımdır.

Herise yani keşkek bedeni çok kuvvetlendirir. Buy yani çemen (pastırmaların üstüne sürülen çemen ismindeki macun; sarmısak, kırmızı biber ve buy tohumu unudur), hakiki bal, zencefil, pekmez, nar, sirke, limon, havuç, çörekotu ve hurma gibi bazı gıdalar bedenin savunmasını arttırdığı için aşırıya kaçmadan tüketilmesini önemle tavsiye ederim.

Sabahları aç karnına su içmeyiniz. Bedeninizin savunması zayıflar. Suya bal katıp içebilirsiniz.