VİRÜS içeriğine geri dön

Salgın Hastalıklarda Koruyucu Hekimlik esastır

Bedenimizde 70 trilyon kadar hücre vardır. Bunun 30 trilyonu bedenimizi oluşturan hücrelerdir. Kırk trilyon hücre de bedenimizdeki bakterilere ait çok daha küçük hücrelerdir. Yani bedenimizdeki bakteri hücreleri kendi hücrelerimizden daha fazladır. Bakteriler hastalık yapanlar ve bedene faydalı olanlar olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Hastalık yapan bakterilere mikrop denir (patojen). Faydalı bakterilere probiyotik denir. Bağırsaklarımızda B ve K vitaminlerini yapan bakteriler vardır. Misal yeni doğan bir bebeğin bağırsaklarında B ve K vitaminlerini yapan bakteriler yoktur. Üç gün içinde bağırsaklara yerleşirler ve vitamin yapmaya başlarlar. Doğumdan hemen sonra bedenin ihtiyacı olan B ve K vitaminlerini her bakımdan zengin ağız sütü karşılar. www.yavuzornek.com/gizemli-gercekler/agiz-sutu/

Virüsler bakterilerden 10-100 kaç daha küçüktürler. Zararlıdırlar. Fakat hastalık yapan bazı bakterileri yok eden virüsler de vardır.

Bir bölgedeki herhangi bir salgında herkesin hasta olmamasının bazı sebepleri vardır. Bunların en önemlisi bedenin savunma sistemidir. Bedenin savunma sistemi sağlıklı beslenme ile artmaktadır. Fakat savunmanın artmasının başka bir sebebi daha vardır. Beden daha önceden benzer fakat hafif bir hastalık atlatmışsa bedende antikorlar üretilmiştir. Bu antikorlar yeni ve güçlü bir salgında bedeni koruyabilir.

Bir doktorumuz TV’de “gribe yakalanmamak için grip olun” demişti. Doktoru bir kaşık suda boğdular. Dediği doğrudur. Yani “ağır gribe yakalanmamak için hafif gribe yakalanmak iyidir” demek istedi. Çünkü beden hafif grip için antikor üretir ve bunlar hemen sonra gelecek ağır gribe karşı mücadele eder.

Herise yani keşkek bedeni çok kuvvetlendirir. Buy yani çemen (pastırmaların üstüne sürülen çemen ismindeki macun; sarmısak, kırmızı biber ve buy tohumu unudur), hakiki bal, zencefil, sirke, limon, havuç, çörekotu ve hurma bedenin savunmasını arttırdığı için aşırıya kaçmadan tüketilmesini önemle tavsiye ederim.

Hurmanın tamamına yakını vücut tarafından kullanılır. Böyle bir gıda maddesi yoktur.

Cilde esans yani gül yağı, gül suyu sürmek bedeni besler. Güzel koku bedeni dinç tutmaya yardım eder. İçmek için hazırlanmış gül suyunu içmek de iyidir.

Sabah aç karnına su içmenizi tavsiye etmem. Bedenin direncini yani hastalıklara karşı direnci azaltır. Biraz bal veya limon veya sirke katıp içiniz.

Bütün bedenin işlemesini sağlayan sinirlerle iletilen elektriktir. Tevekkül bedenin elektriğini normalde tutar.

Tevekkül yani moral bedenin savunmasını çok arttırır.

Yüksek morale sahip olmak için insanın önce kendisi ile barışması lazımdır.

Huzuru başkalarına karşı yumuşaklıkta buldum.

Huzuru “sen haklısında” buldum.

Huzuru başarıda buldum.

Huzurlu olursak mikroplar huzur bulmaz.