VİRÜS içeriğine geri dön

Salgın ve Beslenme

Koronavirüs salgınına karşı bir ilaç bulunmadığı için alınacak tedbirlerden en önemlisi izolasyondur. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı bunda aksaklıklar olmaktadır. Şunu önemle ifade edeyim ki çok az da olsa bu virüsün havadan da bulaşma ihtimali vardır. Çünkü hastaların ağzından binlerce virüs havaya karışmakta ve havadaki toz ve bakterilerin üzerinde yaşamaktadır.

Havadaki toz ve bakterilerin üzerinde bulunan virüsler yağmurla toprağa iner. Toprak virüsü öldürür. Hava yağışlı değilse insan havadan da virüs kapar. Fakat hastalık için virüsün sayısı da önemlidir. 100-200 virüsün hastalık için yeterli olduğu ifade edilmiştir. Uzun süre yağış olmayan günlerde havada bakteri ve virüs sayısı artar. Her halükarda dışarıda maske kullanmak gerekmektedir.

Hastalığa yakalanmamak için bedenin bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekiyor. Bunun için öncelikle multivitaminler, D vitamini ve balık yağı önemle tavsiye ederim.

Polifenoller virüslere karşı etkilidirler. Bütün sebze ve meyvelerde pek çok çeşit doğal polifenol bulunmaktadır. Fakat bazıları polifenollerce hem miktar hem de çeşit olarak daha zengindir.

Polifenolerce zengin baharat, sebze ve meyveler: Çörek otu, kenevir, zencefil, zerdeçal, tarçın, safran, hurma, acı kırmızı biber, ıspanak, nane, karanfil, adaçayı, kekik, reyhan, güvey otu, biberiye, demirhindi, kimyon, anason, kapari, maydanoz, havuç, acı marul, kırmızı soğan, ısırgan otu, çay, acı kayısı çekirdeği (günde en fazla 6 adet), badem çekirdeği, erik, böğürtlen, kiraz, çilek, ahududu, siyah üzüm, keten tohumu, kereviz tohumu, kestane, fındık, dut, keçiboynuzu ve pekmezi, ceviz, zeytin, brokoli, elma, nar, şeftali, limon, sarımsak, kırmızı portakal, siyah ve beyaz fasulye, aloe vera,

Tabi ki her sebze ve meyvede polifenoller bulunmaktadır. Aşırıya kaçmadan kullanmak faydalıdır. Bal da bitkilerden yapıldığı için polifenollerce çok zengindir.

Bunların dışında enterik aspirini de tavsiye ederim. Coraspin mideye zarar vermez. Aspirin antivirüs etki göstermektedir.

ABD’de kan sulandırıcı ilaçların kayıpları acilde %63 azalttığını okudum.

Demek ki aspirinin vakayı önlemede etkisi var.

Anti viral etki gösteren misvak kullanmak da faydalıdır.

Soğuktan korunmak lazımdır. Bol sıvı almak çok faydalıdır. Bunun için ılık suya bal ve limon, ılık meyve hoşafları da tavsiye ederim.

Terlemek toksinleri dışarı atmaya sebep olur. Sıcak bir mahal ve faydalı bol sıvı bunun için önemlidir.

Bedenin savunmasını güçlendiren diğer bir kaynak güzel kokudur. Hakiki gül suyu, gül yağı veya güzel koku veren diğer doğal ürünleri kullanmak çok faydalıdır. Bal yiyip, gül yağı kullanmak bedeni çok besler.